poniedziałek, 24 maja 2010

Zagrożenia przyrody


W sposób bezpośredni, przyrodzie tego obszaru zagraża eksploatacja węgla kamiennego w rozbudowującym się Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Działalność górnicza doprowadziła do zwiększenia deficytu wody poprzez powstawanie leja depresyjnego w rejonie kopalni, powstają zapadliska pod polami górniczymi, zaburzone są naturalne stosunki hydrologiczne, istnieje możliwość transportu i zrzutu słonych wód dołowych (węgiel wydobywany jest metodą "na zawał") na tereny chronione. Do najistotniejszych zagrożeń środowiska przyrodniczego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego należy wadliwe przeprowadzenie i działanie systemu melioracji Kanału Wieprz-Krzna, które to inwestycje spowodowały zmiany stosunków wodnych i funkcjonowania naturalnych ekosystemów. W wyniku jednokierunkowych zmian - odwodnienia, rozległe kompleksy torfowiskowe przekształcono w łąki kośne. Kilka jezior, poprzez spłycenie lub zarastanie, całkowicie zanikło. W innych, zmniejszyła się znacznie powierzchnia otwartego lustra wody. Nadmierne przesuszenie powoduje degradację gleb, eutrofizację środowiska, a co za tym idzie niekorzystne zmiany sukcesyjne w roślinności. Zagrożenie stanowi dopływ do cennych ekosystemów wodno-torfowiskowych wód obcych, zanieczyszczonych i o odmiennym składzie chemicznym.
Z zasadami ochrony krajobrazu koliduje intensywna gospodarka rolna, czyli dostarczanie pestycydów poprzez nawożenie mineralne i organiczne. W związku z tym, na terenach i tak mało urodzajnych, należy zmienić sposób gospodarowania na przyjazny środowisku.
Wzmożony rozwój turystyki pobytowej i brak infrastruktury sanitarnej wokół jezior mogą doprowadzić do rychłego ich zanieczyszczenia.

Autorem artykułu jest Michał Osowiec http://www.geozeta.pl/artykuly,Europa,67,4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz