poniedziałek, 24 maja 2010

Żółw Błotny



Na tym terenie występuje 5 gatunków gadów Reptilia. Wszystkie są objęte ochroną. Unikalnym w skali kraju występującym na omawianym terenie jest żółw błotny Emys orbicularis. Grzbietowa część jego pancerza (karapaks) o długości do 21cm jest średnio wypukła (wyraźnie słabiej niż u żółwi lądowych), pokryta regularnymi rogowymi tarczami, barwy oliwkowobrązowej z charakterystyczną plamistością w postaci żółtych kresek rozchodzących się promieniście z jednego centrum. Również na głowei, szyi, odnóżach występują liczne, małe plamy. Pancerz brzuszny (plastron) samicy jest płaski, a u samca w środkowej części wyraźne wklęśnięcie. Prowadzi zdecydowanie drapieżny tryb życia. Poluje na różne, drobne zwierzęta (dżdżownice, owady wodne). Rzadkość występowania i kurczenie się w niepokojącym tempie stanowisk żółwia błotnego spowodowały umieszczenie go w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ginących lub zagrożonych wyginięciem. Środowiskiem najczęściej zasiedlanym przez żółwia na ty terenie są licznie występujące starorzecza Wieprza z bujną roślinnością wodną.

Poleski Park Narodowy obejmujący równinę łęczyńsko - włodawską czynną ochronę żółwia błotnego Park prowadzi od 1998 roku. Jej efektem jest zlokalizowanie do tej pory 510 złóż jaj, z których po hodowli w ośrodku do naturalnego środowiska wypuszczono 2630 małych żółwików. W ten sposób zasila się macierzystą populację i zwiększa szanse na przeżycie maluchów w pełnym niebezpieczeństw środowisku.

Gdy żółwie spotkają człowieka, starają się uciec do wody, jeśli to niemożliwe - chowają się do skorupy. Najłatwiej można go zauważyć, gdy wygrzewa się w słońcu na brzegu zbiornika wodnego. Zimuje zagrzebany w mule. Zagrożeniem dla żółwi jest osuszanie stawów i bagien. Zwierzęta często giną także pod kołami samochodów.

Kilka lat temu udało mi się zobaczyć tego żółwia. Szczęściara ze mnie:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz